19 rocznica powstania PLP

Uroczystość 19-lecia Polskiego Lobby Przemysłowego i jego nowy Raport pt. „Straty w potencjale polskiego przemysłu i jego ułomna transformacja po 1989 roku. Wizja nowoczesnej reindustrializacji Polski”.

31 marca 2012 roku w Centrum Konferencyjnym KOARA EXPO w Warszawie odbyła się uroczystość 19 lat istnienia Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Uroczystego rozpoczęcia spotkania dokonał prof. dr hab. Paweł Soroka, Koordynator PLP, przedstawiając dokonania Polskiego Lobby Przemysłowego w okresie od marca 2011 do marca 2012 roku. Analizę dokonań poprzedziła prezentacja multimedialna przedstawiająca sylwetkę Patrona PLP Eugeniusza Kwiatkowskiego – wybitnego polityka gospodarczego i męża stanu, budowniczego Centralnego Okręgu Przemysłowego i Gdyni.

Program uroczystości był bardzo bogaty, wystąpili m. in. prof. dr hab. Andrzej Karpiński i dr Ryszard Grabowiecki, którzy omówili główne tezy Raportu pt. „Straty w potencjale polskiego przemysłu i jego ułomna transformacja po 1989 roku. Wizja nowoczesnej reindustrializacji Polski”. Raport ten opracowany został przez Zespół ekspertów Polskiego Lobby Przemysłowego i wydany z okazji 19 rocznicy PLP. Uczestnicy Konferencji mięli możliwość nabycia publikacji Raportu jeszcze na wejściu.

W kolejnym punkcie programu wystąpił Mirosław Obarski, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju URSUSA, który przedstawił zmagania jego Stowarzyszenia na rzecz utrzymania infrastruktury przemysłowej na terenie Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS ( na obszarze których powstało wiele małych firm przemysłowych i usługowych ). Uczestnicy uroczystości zapoznani zostali z prezentacją przestrzenną dawnego zagospodarowania URSUSA, historią działania w kierunku fragmentaryzacji państwowego zakładu przemysłowego. Absurdem są przede wszystkim pomysły władz Warszawy i dzielnicy przekształcenia niektórych zagospodarowań np. w przedszkola w promieniu oczyszczalni ścieków. Władze Warszawy dążą do sprzedania tej potężnej infrastruktury przemysłowej deweloperom z przeznaczeniem na apartamentowce i budownictwo mieszkaniowe.

Przełomowym punktem świętowania 19 rocznicy istnienia PLP była Apel o podjęcie nowoczesnej reindustrializacji Polski, który odczytali prof. Paweł Soroka i Mirosław Obarski. Większość uczestników uroczystości 19-lecia PLP złożyło imienny podpis pod tym Apelem.

W drugiej części spotkania rocznicowego przedstawiono prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii, w tym podwójnego zastosowania

( wojskowego i cywilnego ). Program obrony powietrznej „Tarcza Polski” zaprezentował mgr inż. Marek Borejko z Dywizji BUMAR ELEKTRONIKA S.A. Natomiast projekt samolotu szkolno-bojowego najnowszej generacji „GROT 2” przedstawił dr hab. inż. Ryszard Szczepanik – Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Był to jeden z ciekawszych punktów programu dnia. Prezentujący udowodnił, iż przyszłością polskiej gospodarki może być przemysł zbrojeniowy i lotniczy. Rzeczpospolita posiada wielu fachowców, inżynierów, ekspertów, którzy równie dobrze opracowują projekty i patenty, jak Amerykanie. W swojej prezentacji dr hab. inż. Ryszard Szczepanik udowadniał niejednokrotnie, że projekt polskiego samolotu szkolno-bojowego jest najekonomiczniejszy i najtańszy w eksploatacji w porównaniu do jego trzech zagranicznych konkurentów. Krótkie filmy w pełni ukazały projekt i przekonały wielu uczestników.

Kolejnym punktem był wykład poprowadzony przez Grzegorza Wiśniewskiego, Prezesa Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej

w Warszawie, poświecony zagadnieniom energii odnawialnej pt. „ „Morski wiatr kontra atom”. W analizach badawczych i porównawczych bardzo często zapomina się o jednym z istotnych nośników energii, którym jest wiatr.

W tegorocznej uroczystości rocznicowej Polskiego Lobby Przemysłowego wziął udział Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce

Jan Sechter, który w swoim wystąpieniu wypowiedział się za zacieśnieniem polsko-czeskiej współpracy gospodarczej, w tym przemysłów obronnych Czech

i Polski. Wyraził on głębokie przekonanie o obopólnych korzyściach

wynikających z tej współpracy. Obecni ponadto byli: Poseł na Sejm RP

– prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, gen. dyw. Zbigniew Galec – reprezentujący Sztab Generalny Wojska Polskiego i płk Piotr Jurek – reprezentujący Dowództwo Sił Powietrznych oraz grupa członków Klubu Generałów WP. Licznie przybyli także menedżerowie przemysłu i jego zaplecza badawczo-rozwojowego, działacze stowarzyszeń naukowo-technicznych i różnych związków zawodowych, przedstawiciele nauki i dziennikarze.

Punktem kulminacyjnym i końcowym części oficjalnej 19 rocznicy działalności PLP było podpisanie porozumienia z Ligą Konsumentów Gazu, reprezentowaną przez Witolda Michałowskiego. Polskie Lobby Przemysłowe posiada wielu sympatyków. Na uroczystości pojawił się też były poseł i minister rolnictwa Gabriel Janowski, który w sposób obrazowy przypomniał słuchaczom o polskim cukrze i świetności polskiego przemysłu cukrowego, podarowując woreczek z 44 kostkami cukru gospodarzowi spotkania,

Przedstawiciel ruchu społecznego Nie dla ACTA Bartłomiej Piotrowski, zaapelował o udział w konferencji dotyczącej ochrony własności intelektualnej, która pod koniec kwietnia br. odbędzie się w Krakowie.

Uroczystość zamknęła część nieoficjalna, podczas której udzielano wywiadów, nawiązywano nowe znajomości. Polskie Lobby Przemysłowe z pewnością powiększyło grono swoich sympatyków, po raz kolejny udowodniło sens swojej działalności otwierając się na nowe wyzwania i wymagania współczesnej gospodarki.

Sylwia Jańczewska

Dodaj komentarz