W sobotę 26 kwietnia 2024 roku w sali widowiskowej przedsiębiorstwa produkującego radary PIT-RADWAR S.A. w Warszawie odbyła się uroczystość 32-lecia powstania Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Czytaj dalejRocznik Polskiego Lobby Przemysłowego z 2025 roku. Publikacja nr 36.
Uroczystość 32-rocznicy powstania Polskiego Lobby Przemysłowego nie została odwołana i odbędzie się
Informujemy, że uroczystości 32-rocznicy powstania Polskiego Lobby Przemysłowego w sobotę 26 kwietnia 2025 r. nie odwołujemy, ponieważ nie ma ona charakteru masowego, rozrywkowego i sportowego. Jej główną ideą jest patriotyzm gospodarczy, co w roku 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego jest ważne. Na początku uczcimy pamięć Papieża Franciszka.
Czytaj dalejKomunikat Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiegoi Kapituły Honorowego Wyróżnienia „Bene Meritus pro Industria Poloniae”(„Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu”)
W dniu 24 marca 2025 roku zebrała się – powołana przez władze Polskiego Lobby Przemysłowego – Kapituła Honorowego Wyróżnienia Polskiego Lobby Przemysłowego w składzie: prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik (przewodniczący), inż. Zygmunt Dębiński (sekretarz), dr Janusz Olszewski, dr Henryk Potrzebowski, mgr Kazimierz Łasiewicki i mgr inż. Tadeusz Turek, która wybrała laureatów XIII edycji Honorowego Wyróżnienia PLP spośród kandydatów zgłoszonych przez stowarzyszenia, organizacje społeczne i związki zawodowe oraz członków władz Polskiego Lobby Przemysłowego.
Czytaj dalejStanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego, Federacji Związków Zawodowych Hutników i Metalowców w Polsce oraz Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” w sprawie stanu polskiego hutnictwa i potrzeby wspierania tej branży w ramach aktywnej prorozwojowej polityki gospodarczej
1. Branża hutnicza w Polsce jako jeden z kluczowych sektorów przemysłowych gospodarki
Rozpoczynając rozważania dotyczące aktualnego stanu polskiego hutnictwa oraz potrzeby jego wsparcia w ramach aktywnej prorozwojowej polityki gospodarczej państwa, warto odwołać się do doświadczeń sektora stoczniowego i zbrojeniowego w Polsce podczas transformacji ustrojowej w latach 90. XX wieku. Transformacja ta, będąca odpowiedzią na zmiany ustrojowe i konieczność przystosowania polskiej gospodarki do zasad wolnorynkowych, doprowadziła do głębokich przemian w strukturze przemysłu. Sektory stoczniowy, zbrojeniowy niegdyś stanowiące wizytówki polskiej gospodarki przemysłowej, znalazły się wówczas w kryzysie wynikającym z niedostatecznego wsparcia państwa, braku strategii rozwojowej i globalnej konkurencji.
Czytaj dalejStrategiczny projekt COP 2 zainicjowany przez Polskie Lobby Przemysłowe
Rozwija i upowszechnia się Strategiczny Projekt budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego 2 – COP 2 zainicjowany przez Polskie Lobby Przemysłowe. Szczegóły na stronach: www.cop2.pl

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie sytuacji i przyszłości PKP CARGO S.A.
Niniejsze wystąpienie Polskiego Lobby Przemysłowego spowodowane jest niezwykle niepokojącą sytuacją naszego głównego kolejowego przewoźnika towarowego PKP CARGO S.A., który jest drugim największym przewoźnikiem cargo w Europie. Traci on swój udział w rynku przewozowym i zwalnia lub wysyła na długie urlopy – na tzw. nie świadczenie pracy – przede wszystkim elitę swoich pracowników, czyli zatrudnionych w części operacyjnej, zwłaszcza maszynistów i innych pracowników operacyjnych. Połączone to jest z obniżeniem im wynagrodzenia aż o 40 proc. Oprócz tego mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi, w wyniku których ponad 4 tys. wysoko kwalifikowanych pracowników straci prace. Zaczyna temu towarzyszyć sprzedaż majątku. Doprowadzić to może do trwałego osłabienia możliwości operacyjnych spółki. W sytuacji poprawy gospodarczej Spółka nie będzie w stanie realizować zwiększonych potrzeb przewozowych. Wszystko to dzieje się, gdy nie opracowano kompleksowego planu naprawczego dla tej spółki. Obawiamy się, że uruchomione postępowanie sanacyjne może przynieść skutki równoznaczne z upadłością. Jest to szokujące w sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą. Wiadomo przecież, że na wypadek konfliktu wojennego PKP CARGO S.A. jest jednym z najważniejszych strategicznych podmiotów w polskiej gospodarce oraz sektorze obronności, który będzie podlegać militaryzacji!
Czytaj dalej